تبلیغات
کارمند بانک سینا - در كسب و كار شما اسمارتیزهای قهوه‌ای کدام است؟‎در سال‌های دهه 1980، یك گروه موسیقی كه تعدادی زیادی نمایش در سال اجرا می‌كرد، قراردادی با مفاد متعدد تنظیم كرده بود و برای عقد قرارداد با سالن‌های نمایش از آن استفاده می‌كرد. در این قرارداد تمام جزئیات تكنیكی برق، تجهیزات صحنه نمایش و غیره قید شده بود و سالن‌دار موظف بود طبق قرارداد همه آنها را به صورت خواسته شده به گروه موسیقی ارائه دهد. در بین مفاد قرارداد، یك ماده گنجانده شده بود و در آن خواسته شده بود یك كاسه اسمارتیز در اتاق پشت صحنه ارائه شود كه در آن اسمارتیز قهوه‌ای وجود نداشته باشد. در آن زمان این قرارداد با این تفصیل و این ماده غیرمعمول باعث خنده و مسخره در بین جامعه موسیقی شده بود.

رهبر این گروه موسیقی در زندگی‌نامه خود در این مورد هم صحبت كرده است. او می‌گوید: در چند اجرا، مشكلات فنی خطرات جدی برای همكارانم به وجود آورده بود و نزدیك بود كل برنامه نمایش خراب شود. تصمیم گرفتیم این ماده را به قرارداد اضافه كنیم. من نمی‌توانستم در هر اجرا چند ساعت وقت بگذارم و مثلاً میزان آمپر برق موردنیاز را در هر پریز برق چك كنم. بنابراین وقتی می‌خواستیم كارمان را در یك سالن شروع كنیم به اتاق پشت صحنه می‌رفتم و ظرف اسمارتیز را چك می‌كردم. اگر ظرف وجود نداشت یا در آن اسمارتیز قهوه‌ای بود، احتمال بروز خطای فنی می‌دادم و از سالن‌دار می‌خواستم كلیه تجهیزات را دوباره مطابق با قرارداد چك كند. به عبارت دیگر، به این روش متوجه می‌شدم كه سالن‌دار همه مفاد قرارداد را به دقت نخوانده است.

شرح حكایت

مانند رهبر این گروه موسیقی، ما هم وقت و توان كافی برای بررسی همه وجوه كسب و كارمان را نداریم. اما اگر كمی زرنگی به خرج دهیم، نیازی به بررسی همه جزئیات نخواهد بود. چه خوب می‌شود اگر سیستم‌های كاری و سازمانی‌مان پیش از بروز مشكلات، خود آنها را اعلام كنند. اگر چه این تفكر شاید خیال‌پردازانه باشد اما این گروه موسیقی به آن دست یافته است. اسمارتیزهای قهوه‌ای در كسب و كار شما چیست؟


برچسب ها: در كسب و كار شما اسمارتیزهای قهوه‌ای چیست؟‎ ،