تبلیغات
کارمند بانک سینا - نانوانی سنگکی در اصفهان
1391/04/29

نانوانی سنگکی در اصفهان

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :دستگاه خودپرداز ،عمــومـی ،

عکس این نانوایی سنگکی در اصفهان که به دستگاه خودکار نوبت‌دهی مثل بانک‌ها مجهز شده به عنوان یک عکس جذاب در شبکه‌های اجتماعی می‌چرخد، اخیرا نمونه‌های مشابهی هم از تغییر ظاهر نانوایی‌ها در شهرهای بزرگ مانند تهران دیده شده است.

این عکس برایمان خنده‌دار است، چون توقع داریم مثل قرون گذشته در یک نانوایی، پیر و جوان در صف بایستند و سرپا منتظر نان باشند.

دستگاه خودکار نوبت‌دهی

نکته خنده‌دار این عکس، شاید فقط دستگاه مدرن نوبت‌دهی باشد، اما بجز آن صندلی‌های انتظار را هم می‌بینی، شاید نشانی از تغییر مناسبات باشد.

هدفمندی یارانه‌ها هر اشکالی داشته باشد، این حسن را داشته است که کمی رعایت کرامت انسانی مشتریان را هم افزایش داده است، چون مشتری حالا نان را به قیمت جهانی و فوب خلیج‌فارس(!) می‌خرد و توقع دارد که بهترین نان با محترمانه‌ترین برخورد را دریافت کند، نانوا هم متوجه این توقع جدید مشتری شده است.

قرن‌ها ـ بدون اغراق قرن‌ها ـ است که جایگاه مردم در دکان‌های نانوایی تا حدود زیادی استبداد زده بوده است.

نانوا مثل یک پادشاه غدار که حاکم بر جان مردم است، حاکم بر نان مردم بوده است، در بسیاری از موارد، پارتی‌بازی می‌كرده، نان سوخته می‌داده دست مشتری و اگر اعتراض هم می‌كرد، می‌گفت همین است که هست، مردم هم مجبور بوده‌اند تحمل کنند، نان هم ارزان و منت این ارزانی هم روی دوش مردم. البته نان، گوشت و سبزی هم نیست که بشود از آن گذشت، قوت و روزی مردم بوده و هست.

حالا با گرفتن نان از شیر یارانه‌ها! این وضع کمی فرق کرده است، مطمئن باشید این اتفاق بزودی در همه نانوایی‌ها می‌افتد: اتوماسیون نوبت‌دهی و صندلی و کمی احترام و... این اتفاق خوبی است!

جام جم


برچسب ها: دستگاه خودکار نوبت‌دهی ،