تبلیغات
کارمند بانک سینا - رشته های مورد تقاضای بانکها
1392/01/27

رشته های مورد تقاضای بانکها

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :استـخـدام ،

 بانک‌ها به چه تخصص‌هایی نیاز دارند و دانش‌آموختگان کدام رشته‌ها را بیشتر به استخدام خود در می‌آورند؟ برای پاسخ به این سؤال سری به آرشیو استخدام بانک‌ها و مؤسسه‌های مالی و اعتباری زدیم. نگاهی به میزان تنوع و گوناگونی نیروهای مورد تقاضا برای استخدام در حدود 21 بانک و مؤسسه مالی و اعتباری در سال 1390 و 1391 نشانگر این است که این مؤسسات بیشترین میزان نیروی مورد نیاز خود را از میان فارغ‌التحصیلان مراکز آموزش عالی تأمین می‌کنند.
شایان ذکر است که اغلب این مؤسسات و بانک‌ها علاوه بر دارا بودن مدارک دانشگاهی، آشنایی داوطلبان با مهارت‌های فنی به‌خصوص در زمینه کامپیوتر و مهارت‌های هفت‌گانه (ICDL) و سابقه کاری در این حوزه را هم جزو شرایط مورد نظر خود برای جذب نیرو قرار داده‌اند. ضمناً باید توجه داشت که علاوه بر رشته‌هایی که از آن نام برده شده است، رشته های دیگری هم هستند که در این بازه زمانی خاص مورد تقاضا نبوده‌اند.

همان‌طور که از فهرست رشته‌ها در زیر به خوبی مشخص است، گرایش بانک‌ها به سمت جذب نیروهای با تحصیلات بالاست و این مغایر با رویه‌ای است که در سابق وجود داشت و عمدتا نیروهای دیپلم و حتی دارای مدرک سیکل را برای کار در بانک‌ها دعوت می‌کرد. تغییر شیوه بانکداری و گسترش آموزش عالی در کشور را می‌توان از دلایل این تغییر رویکرد برشمرد.

رشته‌های مورد تقاضا و برخی مقاطع تحصیلی برای جذب داوطلبان در 21 بانک و مؤسسه مالی و اعتباری در سال‌های 1390و 1391 بدین شرح بوده است:

دیریت اجرایی، مدیریت مالی، مدیریت بهره‌وری و منابع انسانی، مدیریت بازرگانی، حسابداری، علوم بانکی، اقتصاد پول و بانکداری، توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی، مدیریت بازاریابی، روابط‌عمومی، آمار، علوم اقتصادی(گرایش های نظری، بازرگانی، صنعتی، پولی و بانکی)، علوم بازرگانی، مدیریت بانکداری، مدیریت دولتی، ریاضی(محض و کاربردی)، حقوق، مهندسی رایانه، مهندسیIT، مدیریت صنعتی (گرایش مالی و تحقیق در عملیات)، مهندسی صنایع (گرایش‌های تحلیل سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی و مدیریت سیستم بهره‌وری)، بیمه (کارشناسی، کلیه گرایش‌ها)، مدیریت صنعتی(همه گرایش‌ها)، مهندسی صنایع،‌ لیسانس رشته‌های زیرگروه علوم اجتماعی، لیسانس مهندسی عمران، لیسانس مکانیک( گرایش سیالات)، کارشناس ارشد امنیت شبکه، کارشناس ارشد سیستم مدیریت امنیت اطلاعات، کارشناس ارشد سیستم عامل، کارشناس مهندسی برق( گرایش قدرت).


منبع : فابا

برچسب ها: رشته های مورد تقاضای بانکها ، آرشیو استخدام بانک‌ها ،

دنبالک ها: مروری بر مصاحبه شغلی ، تجربه یا مدرك، مساله این است! ، استخدام بانک سینا ،