1388/10/25

ضمانتنامه

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :دانستنی های بانکی ،

عبارتست از اینکه شخص مالی را که برذمه دیگری است به عهده بگیرد، که در آن متعهد را ضامن ، طرف دیگر را مضمون له و شخص ثالث را مضمون عنه یا مدیون اصلی گویند.
بانکها می توانند درمواردیکه منع قانونی وجود نداشته باشد نسبت به صدور ضمانتنامه اقدام نمایند و در قبال وثایق ذمه‌ای (سفته و برات) و یا وثایق عینی (کالا ، مستغلات ، اوراق بهادار و...) مشتریان ، بانک ضامن می شود که اگر مشتری (مضمون عنه یا ضمانت خواه) طبق تعهدات و شرایط مندرج در ضمانتنامه ایفای تعهد ننمود، معادل وجه الضمان ذکر شده در ضمانتنامه بدون اقامه دلیل و اثبات مدعا به محض اولین مطالبه کتبی یا درخواست ذینفع در وجه مضمون له بپردازد.


شرایط و مقررات صدور ضمانتنامه :

1- صدور ضمانتنامه به نفع اشخاص حقیقی و حقوقی به منظور استفاده از اعتبار و دریافت تسهیلات اعتباری در بازار و یا خرید مدتدار کالا در داخل کشور به هیچ وجه مجازنمی باشد.
2- اخذ ده درصد مبلغ ضمانتنامه (یا ظهرنویسی) بعنوان سپرده نقدی .
3- کارمزد صدورضمانتنامه می بایستی بر حسب نوع وثیقه آن و مطابق آخرین تعرفه عمومی ریالی در هنگام صدور ضمانتنامه از مشتری اخذ و در صورت تمدید ضمانتنامه نیز (برای هر بار) دریافت کارمزد الزامی است.
4- وثایق و پشتوانه صدور ضمانتنامه بنابه تشخیص بانک صورت می پذیرد.
5- صدور ضمانتنامه به نفع گمرکات کشور به منظور پرداخت حقوق و عوارض گمرکی و ترخیص کالا با رعایت ضوابط و دستورالعملهای مربوطه بلامانع است.
6- ضمانتنامه ها بنا به درخواست متقاضی در موارد ذیل صادر می گردد :
الف) ضمانتنامه شرکت در مناقصه یا مزایده : موسسات دولتی برای خرید کالا و خدمات معمولاً از طریق مناقصه و برای فروش اموال دولتی از طریق مزایده اقدام می کنند که ممکن است پیشنهاد شرکت کننده مورد قبول واقع شود ولی نامبرده از امضاء قرارداد در مدت مقرر خودداری کند، به همین دلیل از شرکت کنندگان ضمانتنامه شرکت در مناقصه یامزایده اخذ می شود.
ب) ضمانتنامه حسن انجام کار (تعهدات) : این نوع ضمانتنامه برای تضمین انجام صحیح و به موقع تعهدات پیمانکار (ضمانتخواه) در مقابل کارفرما (ذینفع) از طرف بانک صادر می شود.
ج) ضمانتنامه استرداد کسور وجه الضمان : موسسات دولتی معمولاً 5 تا 10 درصد مبلغ پرداختی به مضمون عنه در مقابل ارائه صورت وضعیتهای مقاطعه را نزد خود نگه می دارند تا پایان تحویل کار ، درصورت مشاهده نقص یا ناتمام بودن کار از آن محل ، تامین خسارت نماید که از آن به عنوان کسور وجه الضمان تعبیر می شود و مقاطعه کاران صاحب آن برده و پس از تحویل قطعی کار مستحق اخذ آن خواهد بود.
د) ضمانتنامه استرداد پیش پرداخت : ممکن است مضمون عنه (ضمانت شده) برای شروع به کار و یا انجام تعهدات نیاز به مبلغی داشته باشد که به شکل پیش پرداخت از طرف مضمون له (ذینفع) به او پرداخت می شود ولی قبل از پرداخت وجه‌، ذینفع از متعهد تقاضای ضمانتنامه استرداد وجه پیش پرداخت را در صورت عدم انجام کار خواهد نمود.
هـ ) ضمانتنامه ترخیص کالا از گمرک : اداره گمرک در قبال ضمانتنامه صادره بانکها مبنی بر تضمین پرداخت حقوق و عوارض گمرکی کالای مشتریان را ترخیص می نماید و چنانچه حقوق مذکور در سررسید مقرر پرداخت نشود اداره گمرک وجه ضمانتنامه را مطالبه می نماید و بانک نیز ملزم به پرداخت آن خواهد بود.
و) ضمانتنامه تعهد پرداخت : بانکها می توانند با صدور ضمانتنامه تعهد پرداخت ، وجوه بروات یا سفته ها را تضمین نمایند.
ی) ضمانتنامه شخص ثالث : ضمانتنامه ای که مضمون عنه فردی غیر از متقاضی ضمانتنامه می باشد که به علت نداشتن فعالیتهای بانکی و یا اینکه حد اعتباری مضمون عنه تکافوی تقاضای مطروحه را نمی دهد ، بنابر تقاضای مشتریان معتبر بانک صادر میگردد.

 

برچسب ها: ضمانتنامه ، وثایق عینی ، مقررات صدور ضمانتنامه ، تسهیلات اعتباری ، کارمزد صدورضمانتنامه ، ضمانتنامه شرکت در مناقصه یا مزایده ، ضمانتنامه حسن انجام کار ، ضمانتنامه استرداد کسور وجه الضمان ، ضمانتنامه استرداد پیش پرداخت ، ضمانتنامه ترخیص کالا از گمرک ، ضمانتنامه تعهد پرداخت ،

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو