1388/10/30

برای افزایش كفایت چه باید كرد ؟

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :کارمنـدان ،

وقتی كه از كفایت لازم برای كار تیمی حرف می زنیم، منظور كمال ‌شایستگی است . اعضای باكفایت هر تیمی، توانایی و صلاحیت انجام كار را در بهترین وجه ممكن آن دارند. ‌ ویژگی های مشترك آدم های لایق و باكفایت موارد زیر می باشد: ‌

1-  تعالی طلب هستند: بزرگی می گوید: "كامیابی، ارزش ما را بر مبنای مقایسه با دیگران قرار می دهد. تعالی، ارزش ما را بر پایه ‌توانایی و ظرفیت خود ما می سنجد. كامیابی كه رویای عده كثیری از مردم است نصیب معدودی می شود. تعالی ‌در دسترس همه موجودات زنده است اما معدودی آن را می پذیرند." ‌ خیلی هافراموش می كنند كه كار را با چه سرعتی انجام داده‌ایم، اما كیفیت كار در یادها می ماند.‌


ادامه مطلب

برچسب ها: افزایش كفایت ، تعالی طلب ،

1388/10/30

تعریف كلرینگ

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :آمـوزش ،

به معنی پایاپای نمودن خالص مبالغ ریالی اسناد مبادله شده فی ما بین بانکهاست . چرخه روند اجرائی چکهای انتقالی واگذاری مشتریان شعب بانکها از زمان ارائه به بانک محال تا زمان واریز وجه آن به حساب ذینفع بقرار زیر میباشد.

۱- ابتدا مشتری چک و فرم تکمیل شده حاوی مشخصات و اطلاعات چک را به بانک محال ارائه و رسید دریافت می نماید.

۲- شعبه در پایان وقت اداری لیست چکهای انتقالی را که قبلا” اطلاعات آنها را در رایانه ثبت نموده،از سیستم دریافت و چکها را پس از تطبیق دادن با مندرجات لیست و اطمینان از صحت اطلاعات داده شده به لیست ضمیمه در قبال اخذ رسید به تحصیلدار تحویل می نماید.

۳- تحصیلداران چکهای انتقالی واصله را به واحد پایاپای بانک خود تحویلو رسید دریافت می کنند.


ادامه مطلب

برچسب ها: كلرینگ ،

1388/10/30

امنیت در خرید اینترنتی

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :آمـوزش ،

اگر قصد خرید اینترنتی از یک فروشگاه الکترونیکی را دارید باید با چشمانی باز این کار را انجام دهید. ما نمی خواهیم خرید اینترنتی را یک کار عجیب و سخت جلوه دهیم اما وقتی شما به صورت فیزیکی هم خرید می کنید مطمئنا از یک مکان معتبر خرید خود را انجام می دهید. خرید اینترنتی شاید ساده ترین و لذت بخش ترین کاری باشد که شما در اینترنت می توانید انجام دهید به شرطی که به یک سری نکات مهم توجه داشته باشید.


ادامه مطلب

برچسب ها: خرید اینترنتی ،

1388/10/29

سیستم تسویه ناخالص آنی RTGS

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :دانستنی های بانکی ،

RTGS یکی از آخرین دستاوردهای نوین بانکداری است که با به‌کارگیری تمام امکانات آن در آینده‌ای بسیار نزدیک شاهد تحول عظیمی در بانکداری ایران خواهیم بود که اجرای این مهم در بانکداری کشور مدیون تلاش‌های بی‌وقفه و شبانه‌روزی کارکنان صدیق نظام بانکی به‌ویژه دست‌اندرکاران و مدیران متعهد بانک مرکزی جمهوری اسلامی است.
حال به‌شرح مختصری از سیستم تسویه ناخالص آنی می‌پردازیم. سیستم تسویه ناخالص آنی (
RTGS) سیستمی است که در آن پردازش و تسویه مبادلات به‌صورت ناخالص انجام می‌پذیرد بدین معنی که تسویه تمامی مراودات فله‌ای و به‌صورت جمع جبری نمی‌باشد بلکه به‌صورت مورد به مورد و ناخالص است. در این سیستم تسویه مبادلات بین بانکی در RTGS به‌صورت آنی قطعی، نهایی و برگشت‌ناپذیر به شرط داشتن موجودی در حساب تسویه بانک انجام می‌پذیرد. در غیر این‌صورت مبادلات تا تامین موجودی فقط تاپایان روز در صف انتظار قرار می‌گیرند و در صورت عدم تامین دستورات صادره ابطال و برگشت می‌گردند. 


ادامه مطلب

برچسب ها: سیستم تسویه ناخالص آنی ، RTGS ، ساتنا ، مزایای ساتنا ،

1388/10/29

شعب بانك در سال 1395

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :خواندنی ها ،

شعبه‌های بانك در سال 1395 چه شكلی خواهند داشت؟ آیا شلوغ‌تر از حال هستند و ازدحام مردم بیشتر است یا كمتر؟ سوالی است كه جواب آن زیاد مشكل نیست. تا آن موقع ما و فرزندانمان 7 سال پیر شده‌ایم. با توجه به گرایش دنیا و ایران به سمت الكترونیكی شدن امور بانكی و الكترونیكی شدن پول و اوراق بهادار، و خدماتی شدن بانك‌ها، انتظارات را می‌توان پیش بینی نمود. وقتی شعب وظایف شعب بانك تغییر كند، بدیهی است كه سازمان و ستاد نیز باید تغییر كنند. گارتنر می‌گوید كه در چند سال آینده 75 درصد از بانك‌داری خرد توسط وب2 انجام می‌شود.

     بطور خلاصه می‌توان پیش بینی كرد كه موارد زیر رخ می‌دهند:

- 95 درصد تراكنش‌های قبوض، غیر حضوری می‌شود و مردم برای پرداخت قبض به شعبه مراجعه نمی‌كنند.
- حواله‌های بین بانكی (انتقال پول از حساب یك بانك به حساب بانك دیگر) الكترونیكی شده و مردم به شعبه مراجعه نمی‌كنند بلكه با موبایل یا اینترنت انجام می‌شود
- چك رمزدار بین بانكی حذف می‌شود
- سامانه واریز آنی افتتاح شده و بسیاری از انتقالات بین بانكی از طریق الكترونیكی انجام می‌شود
- ایران چك و چك مسافرتی تقریبا حذف می‌شوند
- شاید 3 صفر از واحد پولی ایران كم شود
- اسكناس درشت، چاپ شده و مشكلات مردم كمتر می‌شود
- مشتریان برای دریافت تسهیلات ابتدا به شعبه مراجعه نمی‌كنند و فقط برای دریافت و نهایی كردن عقود به شعبه می‌روند
- انتقال پول بین مردم به مردم، مردم به شركت‌ها و شركت‌ها به شركت‌ها، الكترونیكی شده و مردم به شعبه مراجعه نمی‌كنند
- مردم از موبایل برای كارهای بانكی خود استفاده می‌كنند و مصرف اینترنت كمتر می‌شود
- اكثر خریدهای مردم توسط پوز صورت گرفته و دریافت پول از خودپرداز كم می‌شود
- بعضی از وظایف شعبه و باجه به دستگاه خودپرداز منتقل می‌شوند.

     بنابراین می‌توان گفت مردم لازم نیست برای انجام امور مالی خود به بانك مراجعه نمایند و بانك‌ها باید بسیار خلوت‌تر از حال شوند. در این حالت شعب بانك باید وسیله‌ای شوند برای ارایه مشاوره مالی و فروش محصولاتی كه دارند و محصولاتی كه برای مشتریان خاص و عام خود از ابتدا می‌سازند.

     در این چند سال باقی مانده، سیستم بانكی ما در حال تغییر جدی است و باید مدیران ما خود را برای آن زمان حاضر كنند. اگر اكنون شروع نكنند، مطمئن نباشند كه رقبا هم شروع نكرده‌اند. ارایه و نهایی كردن یك محصول زمانی لازم دارد كه باید در اختیارش قرار داد. حتی اگر بتوان محصولی را آنی خریداری و راه اندازی كرد، (كه بعید است) فرهنگ سازی و پذیرش آن در شعب بانك كاری طاقت فرسا و زمان‌بر است.

     بنابراین شكل شعبه نیز باید عوض شود و به صورت دفاتر كار باشد. مشتری را دیگر نمی‌توان ایستاده نگه داشت یا مانند آژانس هواپیمایی با او رفتار كرد. قسمت‌هایی كه به امور سپرده‌ها مربوط است لاغر شده و قسمت تسهیلات و اعتبارات و خدمات چاق می‌شوند. بد نیست اگر بانك‌ها چشم انداز 1390 را اكنون ترسیم نمایند و مقدمات تحقق آنرا فراهم آورند.

منبع : راه راست


برچسب ها: بانک ،

از زمان تولید اولین سکه قرن‌ها می‌گذرد. در طول این سال‌ها تاریخ نیز به‌تدریج با آنها پیش رفت. از آن زمان که پرتره ملکه‌ها و پادشاهان روی سکه‌ها ضرب شد پول مفهومی اجتماعی به خود گرفت. جرم‌ها نیز با چاپ اولین پول‌های کاغذی متنوع‌تر شد و رد کوکائین روی اسکناس‌های آمریکایی موضوع داغ آمارگران و کارشناسان اقتصادی شد.

اولین پول کاغذی، ایران یا چین؟ براساس برخی منابع اولین پول کاغذی توسط چینی‌ها اختراع شد. آنها از این نوع پول‌تاشدنی حدود 500 سال قبل استفاده می‌کردند و نسبت به اروپاییان پیشی گرفته بودند اما در مدت زمانی که پول‌های کاغذی در سراسر جهان استفاده شد چین دچار بحران شدید مالی شد و علت آن تولید زیاد اسکناس بود. به همین خاطر در سال 1455 چین تولید اسکناس را متوقف کرد و تا چند دهه اقدام به تولید و چاپ پول کاغذی نکرد. هرچند اولین پول‌های کاغذی را به چینی‌ها نسبت داده‌اند اما گفته می‌شود که داریوش اول اولین اسکناس‌ها را به‌وجود آورد. 


ادامه مطلب

برچسب ها: پول ، دانستنی های جالب در مورد پول ، اولین پول کاغذی ، پول کثیف ، اسکناس‌های جعلی ،

1388/10/28

تبدیل کاغذ به پول و برعکس :

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :مقالات  ، اسکناس و مسکوکات ،

*دکتر احمد یزدان‌پناه

بانک‌های مرکزی که به نیابت از دولت‌ها انحصار چاپ پول را در دست دارند، مسوولند با همکاری و همگامی و احترام به استقلال بانک مرکزی و حاکمیت دولت‌ها، ارزش پول را حفظ کنند. عنصر اصلی عرضه پول که اسکناس و مسکوکات و حساب‌های جاری‌اند، بدهی بانک محسوب می‌شوند و ارزش ذاتی ندارد. یک پنج هزار تومانی (پنجاه هزار ریالی) اگر امضای رییس کل بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی را نداشته باشد، کاغذ باطله به‌حساب می‌آید. یک حساب سپرده دیداری یا چک صرفا یک کار یا ثبت دفترداری است.
پس مدیریت عرضه پول علم‌و‌هنر خاص خود را طلب می‌کند. برای به جریان افتادن فعالیت‌های اقتصادی در پیکره اقتصاد ملی و در رابطه تعاملی با اقتصاد بین‌الملل و ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی بالا و پایدار، در محیطی همراه با ثبات قیمت‌ها، تعامل بانک‌های مرکزی با دولت‌ها حیاتی‌ است. امروز برخلاف زمان پول پایه طلا، شما اگر یک چک پول 50هزار تومانی را به بانک ببرید، دولت آن‌را با 50هزار تومان دیگر معاوضه می‌کند که فقط شماره سریال آن‌ها تفاوت دارد! پس به فکر پشتوانه پول به شکل سنتی آن نباشید. 


ادامه مطلب

برچسب ها: پول ، چاپ پول ، بانک‌های مرکزی ، کمیابی نسبی پول ، مقبولیت ، دکتر احمد یزدان‌پناه ،

1388/10/28

تعریف بانكداری خرد و عمده

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :آمـوزش ،

چهار نوع بانک یا عملیات بانکداری را می‌توان مشاهده کرد که عبارتند از: 1) بانکداری خرد، 2) بانکداری عمده،3) بانکداری فراگیر، 4) بانکداری بین‌المللی. در عمل، هر بانک را به دشواری می‌توان صرفا در ذیل یکی از این چهار دسته طبقه‌بندی کرد.
اگر به سایت گروه بارکلیز مراجعه کنیم، می‌بینیم‌که آنها طیف وسیعی از محصولات را که شامل بانکداری فردی، بانکداری برای تجارت، بانکداری بین‌المللی و طیف وسیعی از خدمات که متفاوت از خدمات بانک سنتی (دریافت سپرده و اعطای وام) است عرضه می‌کنند. این خدمات شامل کارگزاری سهام، مدیریت دارایی، تامین سرمایه می‌شود. با این همه، مفید است که ساختار فعالیت بانکی را در چارچوب طبقه‌بندی فوق عرضه کنیم تا تفاوت‌های موجود میان اقسام مختلف فعالیت بانکی را بهتر درک کرد.


ادامه مطلب

برچسب ها: بانکداری ،

1388/10/27

دستگاه های خودپرداز یا ATM

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :دستگاه خودپرداز ،

امروزه دستگاه های خودپرداز یا ATM عملیات بانکی را متحول کرده اند. با وجود این دستگاه ها دیگر لازم نیست برای دریافت پول در صفهای طولانی بانک معطل شوید.

دستگاه های خودپرداز در واقع نمونه یک ترمینال داده با 2قسمت ورودی و 4 قسمت خروجی است. مانند دیگر ترمینال های داده ، ATM با استفاده از رابطهای ارتباطی به پردازشگر میزبان متصل می شود. پردازشگر میزبان مانند یک ارائه کننده خدمات اینترنت است که از طریق درگاه های مختلف به تمامی شبکه های مختلف خودپرداز متصل می شود.

بعضی پردازشگرها می توانند از خطوط اختصاصی و اتصالات تلفنی پشتیبانی کنند. دستگاه هایی که با این خطوط کار می کنند، به صورت مستقیم از طریق 4سیم ، نقطه به نقطه به خط تلفن مخصوص پردازشگر میزبان متصل می شوند. ATMهایی که با تلفن کار می کنند هم با استفاده از یک مودم و خط تلفن عادی آزاد یا یک مرکز خدمات اینترنت به پردازشگر میزبان متصل می شوند. به طور کلی خودپردازها از 2بخش اصلی ورودی تشکیل شده اند. کارت خوان که اطلاعات حساب شما را از طریق قسمت مغناطیسی کارت اعتباری می خواند. در ضمن دستگاه خود پرداز 4قسمت خروجی هم دارد.


ادامه مطلب

برچسب ها: ATM ، دستگاه خودپرداز ، دستگاه های خودپرداز یا ATM ،

1388/10/27

سحاب

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :خدمات نـوین سینا ،

  آشنایی با سامانه سحاب(سامانه حواله الكترونیكی بین بانكی)

سامانه سحاب، سامانه ای است كه امكان انتقال وجه از كارت بانكی یك مشتری را به صورت آنی به كارت بانكی خود یا فرد دیگر در سایر بانكهای عضو شبكه سحاب فراهم می نماید.

دارندگان كارتهای بانكی عضو شتاب می توانند جهت انتقال وجه از یك حساب در یك بانك به حساب دیگر در بانك دیگر با استفاده از دستگاههای خودپرداز بانك مبدا یا مقصد اقدام نمایند. انتقال وجه به دو صورت زیر انجام می شود :

1- انتقال وجه از كارت به حساب:


ادامه مطلب

برچسب ها: سحاب ،

تعداد کل صفحات: 7 1 2 3 4 5 6 7
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو