1388/12/29

رنگین کمان عید

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    

 تصویر اول : عید یعنی"یامقلب القلوب والابصار"؛ یعنی سفره ی هفت سین؛ عید یعنی اسکناسهای سبزِ لای قرآن؛ یعنی"والشمس وضحیها"؛عید یعنی صدای توپ، پیک شادی، دستهای نوچ از نمک، پسته هایی که توی مشت پنهان کرده ای؛ عید یعنی بادکنک، عروسک،شکلات؛ یعنی عکس یادگاری، وقتی همه دور هم جمع شده اند؛ عید یعنی زیارت اهل قبور ؛یعنی فاتحه؛عید یعنی نقل عید؛ یعنی قد کشیدن سبزه ها ؛شکار ۲تاماهی قرمزکوچک ازحوض برای تنگ بلور سرسفره، چرخیدن نارنج درکاسه اب موقع سال تحویل.

تصویر دوم : عید یعنی بابا می گوید: گل نرگس دسته ای هزار تومان شده،گوشت کیلویی ۱۵ هزار تومان؛ عید یعنی امسال هم کفش و لباس نو نداریم ؛یعنی به جز سیر و سرکه بقیه ی لوازم هفت سین گران است؛ عید یعنی بازهم به خاطر ناتوانی در پرداخت اجاره خانه دوباره بی سرپناه شدیم؛ عید یعنی از لای پلکهای نیمه باز بابا را تماشا کردن، وقتی پشتش به ماست و شانه هایش آهسته آهسته تکان میخورد؛ یعنی صاحب خانه جواب کرده است؛ یعنی پول لازم برای درمان و بستری کردن برادرم را نداریم؛ یعنی بقال محل دیگر نسیه قبول نمی کند؛ عید یعنی دست سرد مادر که نیمه شب عیدی هایت را از زیر بالشت بر میدارد؛عید یعنی عرق سرد روی پیشانی بابا و خجالت مادر! اللهم فرج عن کل مکروب!

تصویر سوم: عید یعنی خانه سالمندان؛ یعنی غربت؛ عید یعنی خاطرات خوب گذشته را هر روز مرور کردن؛ یعنی چشم انتظار ماندن برای کسی که به ملاقات بیاید؛ عید یعنی دیروز یکی از پیرزنها مرد؛یعنی غروبهای غمگین، دیوارهای خاکستری؛عید یعنی حسرت قصه گفتن برای نوه ای که دلت میخواهد سر بگذارد روی زانوهایت؛ یعنی وحشت خوابیدن و بیدار نشدن؛ عید یعنی دوربینی که هر سال می آید توی اتاقها می چرخد و آدمهای بیرون از خانه سالمندان را یاد عکسهای سیاه و سپید متحرک می اندازد. و بالوالدین احسانا. ان اشکر لی و لوالدیک!

تصویر چهارم : عید یعنی ادکلن فرانسوی، شکلات اصل انگلیسی؛ یعنی خوشحالم که میدانم امسال چه رنگی مد است؛ عید یعنی مبلها را باید عوض کنیم، رنگ فرشها با دیوارها ست نیست؛ عید یعنی وفاداری به شعار پولدارم پس هستم ؛یعنی دیدن فامیل، چند روز سفر اروپا، دو سه روز ویلای شمال؛ عید یعنی چشم و هم چشمی؛ یعنی مدل گونه هایم به صورتم نمی اید؛ یعنی اگر برفها آب نشده باشد میرویم اسکی؛ عید یعنی" welcome dear "ببخشید فارسی به كلی فراموشم شده .... بنی آدم اعضای یکدیگرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند/ چو عضوی به درد آورد روزگار/ دگر عضوها را نماند قرار/ تو کز محنت دیگران بی غمی/ نشاید که نامت نهند آدمی!

تصویر پنجم : عید یعنی پرورشگاه؛یعنی امروز هم منتظرت شدم و تو نیامدی؛ یعنی مددكارها مهربانند، اما هیچ كدام جای تو را نمیگیرند؛ عید یعنی دلم میخواهد دست بكشی روی سرم، برایم اسباب بازی بیاوری؛ عیدیعنی من به بچه هایی كه پدر دارند حسودی میكنم؛ یعنی دلم میخواهد مادری باشد كه وقتی سال نو شد گونه ام را ببوسد؛عید یعنی من فردا با بیست و چند برادر كوچكم در پرورشگاه كنار هم می ایستیم و برای مردمی كه با تاسف سر تكان می دهند یا بغض كرده اند می خوانیم "ما گلهای خندانیم ..."

تصویر ششم : عیدیعنی چیدن هفت سین توی یك اتاقك حلبی، بالای سنگ قبری سرد؛یعنی عكسی از من و او كنار هم ؛عید یعنی دلتنگی؛ یعنی دلم می خواست اینجا بود، هرچند سال هاست كه رفته است؛ عید یعنی هویزه، خارك، مجنون؛ یعنی یك پلاك، مشتی خاكستر؛ عیدیعنی تابوتی پوشیده با پرچم 3رنگ كه روی سپیدی اش برای او نوشته ام"التماس دعا"؛عید یعنی بو كردن چفیه ای كه جا گذاشت؛ عیدیعنی تكرار صدایش وقتی گفت"جنگ كه تمام شد برمی گردم"؛عیدیعنی برگشتن چند استخوان سپیدكه همه او بود!

تصویر هفتم: عید یعنی همان اتفاق تكراری هر سال كه كهنه نمی شود؛ عید یعنی یك شاخه گل، چند حبه قند ،یك استكان چای؛ یعنی"حال شما؟ بهتری؟"؛ عید یعنی"حول حالنا الی احسن الحال..."؛یعنی یك رسم ناب بی بدعت؛ فرصت دیدار؛ یعنی هرجا كه باشی چه در خانه ای ویلایی ازشمال شهر، چه در دخمه ای تاریك درحاشیه اش، چه درخانه سالمندان، پرورشگاه،لحظه مشتركی هست در اولین صفحه تقویم كه تو را با میلیونها آدم دیگر در انتظار آمدنش شریك می كند و انقدر كوتاه است كه نیامده تمام میشود...


1388/12/29

الاغ پیر فرصت طلب

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :خواندنی ها ،

متن حكایت

كشاورزی الاغ پیری داشت كه یك روز اتفاقی توی یك چاه بدون آب افتاد. كشاورز هر چه سعی كرد نتوانست الاغ را از تو چاه بیرون بیاورد. برای اینكه حیوان بیچاره زیاد زجر نكشد، كشاورز و مردم روستا تصمیم گرفتند چاه را با خاك پر كنند تا الاغ زود تر بمیرد و زیاد زجر نكشد.

مردم با سطل روی سر الاغ خاك می ریختند اما الاغ هر بار خاكهای روی بدنش رو می تكاند و زیر پایش می ریخت و وقتی خاك زیر پایش بالا می آمد سعی می كرد روی خاكها بایستد. روستایی ها همینطور به زنده به گور كردن الاغ بیچاره ادامه دادند و الاغ هم همینطور به بالا آمدن ادامه داد تا اینكه به لبه چاه رسید و بیرون آمد.



ادامه مطلب

برچسب ها: مسئله ؛ مشكل ؛ فرصت ؛ تهدید ؛ تفكر جانبی ،

1388/12/29

چگونه انتقاد کنیم

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :کارمنـدان ،

آیا تاکنون به این موضوع اندیشیده اید هر گاه مشکلی در سازمان شما پیش آید با آن چگونه برخورد می‌کنید؟

در چنین مواردی نخستین توصیه اینست: در تصمیم گیری شتاب نورزید، به سازمان خود اعتماد داشته باشید و با عملکرد صحیح این اعتماد را نشان دهید. سپس به ریشه‌یابی معضل بپردازید، بدون شک در تمام مراحل شناسائی مشکل باید خونسردی خود را حفظ نمائید.

پس از آنکه اطلاعات مورد نیاز برای تحلیل مشکل را بدست آوردید، شرایطی مناسب برای قضاوت صحیح فراهم می آید و مشخص می‌‌گردد که آیا مشکل به وجود آمده ناشی از خطای یکی از کارمندان شماست یا روش و سیستم حاکم بر سازمان کارآئی لازم برای پیشگیری از بروز چنین معضلاتی را ندارد.

شاید هم به این نتیجه برسید که گره کار و منشاء مشکل در سازمان شما نیست و همه چیز بر مبنای سوء تفاهم شکل گرفته است.


ادامه مطلب

برچسب ها: انتقاد ، کارمند ،

 • حداقل مبلغ برای افتتاح حساب سپرده ارزی 1000 دلار آمریكا یا معادل آن به سایر ارزها و حداقل مدت یك ماه می باشد.

 • افتتاح سپرده مدت دار ارزی توسط اشخاص حقیقی به صورت مشترك امكان پذیرمی باشد.

 • نرخ سود سپرده های ارزی بر اساس سیاستهای بانك و با در نظر گرفتن نرخهای بین المللی محاسبه خواهد شد.

 • سود سپرده های ارزی  با توجه به نوع ارز در زمان انعقاد قرارداد سپرده و بر اساس نرخ اعلامی محاسبه و در سررسید به حساب مشتریان واریز میگردد. همچنین در صورت ابطال سپرده قبل از سررسید، نرخ سود سپرده با توجه به سیاستهای بانك تعدیل خواهد شد.
 •   
 • منبع:سایت بانک سینا

 • برچسب ها: شرایط حساب سپرده مدت ارزی چیست ، اطلاعات بانکی ،

  1388/12/28

  كارگران و كارمندان

     نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :کارمنـدان ،

  نزد یكی از دوستانم كه مدیر كارخانه بزرگی در اصفهان بود سفارش پسر جوانی را برای استخدام در قسمت حسابداری كارخانه كردم.

  پسر جوان در كارخانه مشغول كار شد و پس از دو هفته نزد من آمد و گفت: «مگر قرار نبود در قسمت حسابداری مشغول كار شوم؟»

  گفتم: «چرا.»

  گفت: «اكنون دو هفته است كه در سالن تولید كنار كارگران مشغول كارهای طاقت فرسا هستم و دیگر به كارخانه نخواهم رفت.»

  پس از مدتی دوست كارخانه دار خود را دیدم و جریان را از وی سوال كردم كه جواب داد: «كارمندی كه می خواهد در قسمتهای دفتری كارخانه من كار كند باید بداند كارگران خط تولید چگونه و با چه مشقتی كار می كنند، همانطور كه خودم قبلا اینگونه بوده ام.»

  منبع:  www.mgtsolution.com


  برچسب ها: كارگران و كارمندان ،

  1388/12/28

  اهمیت بازاریابی اینترنتی برای بانك‌ها

     نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :مقالات  ،


  امروزه بازاریابی مفهوم گسترده‌ای یافته است و علاوه بر تبلیغات و ارائه كالا و خدمات، كلیه فرآیندهای مؤثر در جلب توجه و انگیزش مشتریان و افزایش سهم بازار را شامل می‌شود.

  به طور كلی هدف از بازاریابی، افزایش خرید و فروش كالا و خدمات برای شركت‌ها، مؤسسات مالی و تجاری است تا در نهایت باعث افزایش سود گردد. اما بازاریابی فقط به معنای تبلیغات و معرفی محصولات و خدمات نمی‌باشد، بازاریابی رویكردی جهت برآورده سازی نیازهای مشتریان و یك فرآیند گسترده اجتماعی و مدیریتی است كه به وسیله آن مؤسسات تجاری می‌توانند با شناخت نیازها و علائق مشتریان و از طریق ارائه كالا و خدمات، قیمت‌گذاری مناسب و نیز با ترویج و تبلیغ محصولاتشان باعث گسترش نفوذ خود در بازارهای هدف شوند.
  در مؤسسات مالی و بانك‌ها نیز مدیران بازاریابی تلاش می‌كنند تا با ارسال و پخش پیام‌ها و ایده‌هایی خاص به قصد اثرگذاری بر مخاطبین از طریق رسانه‌ها، توجه آنها را به خدمات خود جلب كنند. مقاله ذیل كه توسط  آقای مسعود سلیمانی از اداره امور واحدهای خارج از كشور تهیه و ترجمه شده‌است، به اهمیت بازاریابی اینترنتی برای بانك‌ها می‌پردازد. امید است كه مورد توجه قرار گیرد.


  ادامه مطلب

  برچسب ها: بازاریابی اینترنتی ،

  1388/12/27

  چه تعداد از كارمندان خود را می شناسید؟

     نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :کارمنـدان ،

  روزی مدیر یكی از شركتهای بزرگ در حالیكه به سمت دفتر كارش می رفت چشمش به جوانی افتاد كه در كنار دیوار ایستاده بود و به اطراف خود نگاه میكرد.

  جلو رفت و از او پرسید: «شما ماهانه چقدر حقوق دریافت می كنی؟»

  جوان با تعجب جواب داد: «ماهی 2000 دلار.»

  مدیر با نگاهی آشفته دست به جیب شد و از كیف پول خود 6000 دلار را در آورده و به جوان داد و به او گفت: «این حقوق سه ماه تو، برو و دیگر اینجا پیدایت نشود، ما به كارمندان خود حقوق می دهیم كه كار كنند نه اینكه یكجا بایستند و بیكار به اطراف نگاه كنند.»

  جوان با خوشحالی از جا جهید و به سرعت دور شد. مدیر از كارمند دیگری كه در نزدیكیش بود پرسید: «آن جوان كارمند كدام قسمت بود؟»

  كارمند با تعجب از رفتار مدیر خود به او جواب داد: «او پیك پیتزا فروشی بود كه برای كاركنان پیتزا آورده بود.»


  برچسب ها: كارمند ؛ كارمند شناسی ؛ ارتباط ؛ ارتباط با كارمندان ؛ شناخت كاركنان سازمان ،

  1388/12/27

  نگرش استراتژیک به بانکداری الکترونیکی

     نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :مقالات  ،


  ضرورت اصلاح نظام بانکی

  فرنود حسنی

  توسعه روزافزون روابط اقتصادی و تجاری در عرصه دهکده جهانی و پیچیدگی کارکردی نظام ها و سازمان های اقتصادی گوناگون که در سطوح مختلف ملی، منطقه ای و بین المللی فعالیت می کنند موجبات تشکیل یک سری نظام های مشترک و تشکیلات به هم پیوسته در ساختار های مالی و اعتباری را باعث شده است.


  ادامه مطلب

  برچسب ها: بانکداری الکترونیکی ، فرنود حسنی ،

  1388/12/27

  مشاور پیر

     نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :لطیـفـه هـا ،

  یك مشاور می‌میرد و در آن دنیا در صفی كه هزاران نفر جلوی او بودند برای محاسبه اعمالش می‌ایستد. اندكی نگذشته بود كه فرشته محاسب میز خود را ترك می‌كند و صف طولانی را طی كرده و به سمت مشاور می‌آید و به گرمی به او سلام كرده و احترام می‌گذارد. فرشته، مشاور را به اول صف برده و او را بر روی مبل راحتی كنار میزش می‌نشاند.

  مشاور می‌گوید: "من از این توجه شما سپاسگزارم، اما چه چیزی باعث شده كه این گونه با من رفتار كنید؟"

  فرشته محاسب می‌گوید: "ما برای افراد مسن احترام ویژه‌ای قائل می‌شویم. ما یك پردازش اولیه بر روی تمامی كارنامه‌های اعمال انجام داده‌ایم و من ساعاتی را كه شما به عنوان ساعات مشاوره برای مشتریان خود اعلام كرده‌اید جمع زدم. بر اساس محاسبه من، شما حداقل 193 سال سن دارید!"



  برچسب ها: مشاوره؛ مشاور؛ عملكرد؛ مدیریت؛ حق‌المشاوره؛ ساعات؛ تعرفه ،

  1388/12/27

  شرایط افتتاح حسابهای ارزی چیست؟

     نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :پـرسـشهای بانـکی ،


  • متقاضیان افتتاح حساب اعم از حقیقی و حقوقی ایرانی یا خارجی می بایست واجد شرایط افتتاح حساب ریالی باشند.
  • در حال حاضر امكان افتتاح حساب ارزی به ارزهای دلار آمریكا، پوند انگلستان و یورو امكان پذیر است.
  • دریافت و پرداخت نقدی از حسابهای ارزی امكان پذیر بوده و در صورت درخواست مشتری مبلغ پرداخت نقدی قابل درج در گذرنامه می باشد.همچنین محدودیتی در واریز وجوه حواله های ارزی وارده به حسابهای ارزی و یا برداشت از آنها جهت صدور به داخل و خارج كشور حواله ها وجود ندارد.
  • افتتاح حساب برای شركتهای سهامی در شرف تاسیس با توجه به ضوابط و مقررات بانك بلامانع می باشد.
  • منبع:سایت بانک سینا


  برچسب ها: شرایط افتتاح حسابهای ارزی ، اطلاعات بانکی ،

  تعداد کل صفحات: 11 1 2 3 4 5 6 7 ...
  ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو