به گزارش بانکی دات آی آر بانک شاهی ایران به عنوان اولین بانک ایران بشمار می‌آید که در سال ۱۸۸۹ با فرمان سلطنتی ملکه ویکتوریای بریتانیا و به امتیاز دولت پرشیا (ایران) وقت تاًسسیس گردید.

این بانک سالها بعد به بانک بریتانیایی خاور میانه (Bbme) تغیر نام داد و امروزه به نام بانک Hsbc خاور میانه شناخته می‌شود.

کارمندان بانک،اولین سهام بانکی ایران

عکسها به ترتیب از بالا چپ به راست عبارت اند1- از اعضای بانک شاهی در شیراز سال 1895 میلا دی 2- عکسی از کارمندان بانک شاهی شعبه اصفهان 3- عکسی از کارمندان خارجی در تفرجگاههای اطراف تهران4- عکسی از تیم فوتبال بانک شاهی در سال 1925 بعد از قهرمانی 5- تصویر اولین سهام بانکی در تاریخ ایران 6- تصویر یک بیست تومانی منقش به شیر و خورشید.


برچسب ها: بانک شاهی ایران ، ویکتوریا ، بانک Hsbc ،

1389/01/31

فشارهای روانی در محل کار

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :کارمنـدان ،


باورهای غلطی که درباره تنشهای عصبی یا استرس وجود دارد اغلب می تواند حتی شرایط کاری را بدتر کند. معمولا دیدگاه عمومی درباره فشارهای روانی ناشی از کار یا محل کار، چنین است:
• دوستم سرکار خیلی عصبی و تحت فشاره، البته این روزها چنین حالتی طبیعیه!"
• در حقیقت، اگر این دوست عصبی نباشد، ممکن است چنین برداشت شود که وجود او برای شرکت چندان حیاتی نیست.
• راه حل این است که بگذاریم او تا زمانی که حالش بهتر شود مسئولیت کمتری بر عهده داشته و ساعات کمتری کار کند.
• یا اینکه بگذاریم او برای مدتی بیشتر کار کند تا دیگر احساس نکند از کار عقب افتاده و دچار فشار عصبی شود.
• یا اینکه او را به یک کلاس روان درمانی بفرستیم تا چیزهایی درباره وضعیت عصبی خود بیاموزد.
تمام موارد فوق اشتباه هستند...اشتباه!
درست است که فشار عصبی و تنش در محل کار یک مشکل جدی است و هزینه زیادی برای نیروی انسانی، کار و جامعه در بر دارد و باید کاری برای آن انجام داد، اما باورهای غلطی که درباره تنشهای عصبی یا استرس وجود دارد، موجب میشوند که کارهایی که درباره آن انجام میدهیم نتیجه درستی نداشته باشند و حتی شرایط را بدتر کنند.
پنج مورد از اصلی ترین این موارد از این قرارند...


ادامه مطلب

برچسب ها: فشارهای روانی ، استرس ، بو نترستروم ، الکساندر شرولف ،


« یك داستان خواندنی»
حكایت:
در روزگاران كهن پیرمرد روستازاده‌ای بود كه یك پسر و یك اسب داشت. روزی اسب پیرمرد فرار كرد، همه‌ی همسایگان برای دلداری به خانه‌اش آمدند و گفتند: «عجب شانس بدی آوردی كه اسبت فرار كرد.»
روستازاده‌ی پیر در جواب گفت: «از كجا می‌دانید كه این از خوش‌شانسی من بوده یا بدشانسی‌ام؟» و همسایه‌ها با تعجب گفتند: «خب معلومه كه این بدشانسیه» هنوز یك هفته از این ماجرا نگذشته بود كه اسب پیرمرد به همراه بیست اسب وحشی به خانه برگشت. این بار همسایه‌ها برای تبریك نزد پیرمرد آمدند و گفتند: «عجب اقبال بلندی داشتی كه اسبت به همراه بیست اسب دیگر به خانه برگشت» پیرمرد بار دیگر در جواب گفت: «از كجا می‌دانید كه این از خوش‌شانسی من بوده یا بدشانسی‌ام؟» فردای آن روز پسر پیرمرد هنگام سواری در میان اسب‌های وحشی، زمین خورد و پایش شكست، همسایه‌ها بار دیگر آمدند و گفتند: «عجب شانس بدی» و كشاورز پیر گفت: «از كجا می‌دانید كه این از خوش‌شانسی من بوده یا بدشانسی‌ام؟» و چند تا از همسایه‌ها با عصبانیت گفتند: خب معلومه كه از بدشانسی تو بوده پیرمرد احمق كودن»
چند روز بعد نیروهای دولتی برای سربازگیری از راه رسیدند و تمام جوانان سالم را برای جنگ در سرزمینی دور دست با خود بردند. پسر كشاورز پیر به خاطر پای شكسته‌اش از اعزام، معاف شد. همسایه‌ها برای تبریك بار دیگر به خانه‌ی پیرمرد رفتند و گفتند: عجب شانسی آوردی كه پسرت معاف شد»
و حتما می‌دانید كشاورز پیر در پاسخ گفت: «از كجا می‌دانید كه ...»
راستی به نظر شما این پیرمرد حساب احتمالات بلد بود، یا واقعاً شانس و اقبال وجود دارد و به راستی فكر می‌كنید تا چه اندازه ما مسایل زندگی را به شكل همسایگان پیرمرد نگاه می‌كنیم «اندیشمندانه بیندیشیم»
«دوره‌ی ماه عسل در شركت‌ها»


ادامه مطلب

برچسب ها: دكتر احمد رنجبر ، جیمزكوك ، جویای كار ،

1389/01/30

سقف تسهیلات مسکن کارکنان بانکها افزایش یافت

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :اخـبار  ،

عقب‌نشینی شورای عالی مسکن از مصوبه جنجالی

شورای عالی مسکن اسفندماه دستور توقف پرداخت وام مسکن کارکنان بانک‌ها را صادر کرده بود
در حالی که کمتر از یک هفته از درج خبر مصوبه شورای عالی مسکن برای توقف تسهیلات وام مسکن کارکنان بانک‌ها در روزنامه «پول» نگذشته، این مصوبه لغو شد. به گزارش «پول»، شورای عالی مسکن در جلسه شنبه 28فروردین خود علاوه بر لغو مصوبه 8اسفند خود افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن کارکنان بانک‌ها را به تصویب رساند. بر اساس تصمیم شورای عالی مسکن در تاریخ 8 اسفند 1388 پرداخت هرگونه تسهیلات خرید مسکن از سوی بانک‌ها و موسسات مالی خصوصی و دولتی تحت هر عنوان اعم از کارمند و غیره ممنوع شده بود. بعد از این تصمیم، بانک‌های سپه و مسکن در روزهای پایانی سال گذشته اعطای وام خرید مسکن کارکنان خود را متوقف کرده بودند و بقیه بانک‌ها نیز در سال جاری اعطای این وام را متوقف کردند و تنها تعداد محدودی از بانک‌ها در روزهای گذشته به تقاضای کارکنان خود برای دریافت تسهیلات خرید پاسخ مثبت دادند. بر اساس این گزارش، بانک مرکزی در نامه‌ای به بانک‌های کشور در تاریخ 19فروردین دستور توقف اعطای  وام مسکن کارکنان بانک‌ها را صادر کرده بود. در این روز بانک مرکزی در نامه‌ای دیگر به بانک‌ها خواستار ارایه گزارش وضعیت اعطای تسهیلات خرید مسکن کارکنان بانک‌ها شده بود. در حالی که در 10 روزگذشته اعطای وام خرید مسکن در اکثر بانک‌ها متوقف شده بود، رییس کل بانك مركزی دیروز طی مصاحبه‌ای اعلام کرد: اعطای وام مسكن كاركنان بانك‌ها به هیچ عنوان متوقف نشده است.  بهمنی در پاسخ به این سوال كه چرا برخی از بانك‌ها از یك ماه گذشته پرداخت وام مسكن به كاركنان بانك‌ها را متوقف كرده‌اند؟گفت: یكی دو بانك بدون آنكه با بانك مركزی هماهنگ كنند، تصمیم‌های مختلف گرفتند؛ به همین منظور بانك مركزی تصمیم گرفت تا برای جلوگیری از تصمیم‌های متفاوت در بانك‌ها، یك تصمیم واحد برای كل بانك‌ها گرفته شود.وی با بیان اینکه اصلا چنین خبری صحت ندارد، گفت: بانك مركزی درحال تدوین گزارشی است كه برمبنای آن وام كاركنان شاغل بانك‌ها و بازنشسته‌ها افزایش یابد.  وی تاكید كرد: یكی از ابزارهای تشویقی سیستم بانكی وام‌های مسكن است، كه درهمه جای دنیا نیز رواج دارد، به همین منظور به زودی برنامه جدیدی برای یكپارچه شدن بانك‌ها در اعطای وام بانكی اعلام می‌شود. این موارد در حالی روز گذشته از سوی رییس کل اعلام شد که وی در جلسه 8 اسفند شورای عالی مسکن حضور داشته است.
افزایش وام مسکن کارکنان بانک‌ها در دستور کار


ادامه مطلب

برچسب ها: تسهیلات مسکن کارکنان ، وام مسکن ، شورای عالی مسکن ، ابراهیم حکیم فعال ، دبیر کل مجمع اسلامی کارکنان بانک‌ها ، محمود بهمنی ، تسهیلات خرید مسکن ،

1389/01/29

اعطای وام مسکن کارکنان در 9 بانک متوقف شد

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :اخـبار  ،

پیش‌دستی برخی بانک‌ها از بانک مرکزی

در حالی که بانک مرکزی هنوز دستوری برای توقف پرداخت تسهیلات خرید مسکن کارکنان بانک‌ها صادر نکرده است، 9 بانک اعطای تسهیلات خرید مسکن کارکنان خود را متوقف کردند.
به گزارش پول، بانک‌های مسکن، سپه، صادرات، ملی، تجارت، رفاه، کشاورزی، صنعت و معدن و توسعه صادرات پرداخت وام خرید مسکن کارکنان خود را متوقف کرده‌اند.بانک‌های مسکن و سپه در روزهای پایانی سال گذشته اعطای تسهیلات خرید ملک کارکنان خود را متوقف کرده بودند و هفت بانک دیگر نیز در سال جاری دستور توقف اعطای این وام را صادر کرده‌اند.براساس صورتجلسه اسفندماه سال 88 شورای عالی مسکن، اعطای تسهیلات خرید مسکن کارکنان بانک‌ها متوقف شده است. نسخه‌ای از این صورتجلسه برای بانک مرکزی ارسال شده، اما بانک مرکزی هنوز دستوری برای توقف اعطای این وام به بانک‌ها صادر نکرده است با این حال 9 بانک اعطای وام خرید کارکنان خود را متوقف کرده‌اند که مشخص نیست استناد این بانک‌ها در اتخاذ این تصمیم چه بوده است.گفته می‌شود، محمود بهمنی در تلاش است که این مصوبه شورای عالی مسکن را لغو کند، این در حالی است که در جلسه 8 اسفندماه شورای عالی مسکن، رییس کل بانک مرکزی حضور داشته است.روز گذشته همچنین اخباری مبنی بر تلاش محمود خاوری رییس شورای هماهنگی مدیران عامل بانک‌ها برای لغو این مصوبه در محافل بانکی مطرح شده بود.توقف پرداخت وام مسکن کارکنان بانک‌ها در حالی در حداقل 9 بانک اجرا شده است که بانک مرکزی در نامه‌ای به بانک‌ها خواستار اعلام وضعیت کارکنان بانک‌ها در دریافت وام خرید مسکن شده است


ادامه مطلب

برچسب ها: وام مسکن کارکنان ، وام مسکن ،

1389/01/29

مغز، با ضربه مالی چگونه برخورد می كند

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :خواندنی ها ،

مغز
بر اساس یك مطالعه كه در انگلیس انجام شده است، مغز با ضررهای مالی با روشی مشابه با دردهای جسمانی برخورد می كند. به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس از لندن، دكتر "بن سیمور" و همكارانش در "مركز تصویر برداری عصبی ولكام تراست لندن" می گویند، این موضوع كه مردم از دست دادن پول را یك ارزش منفی تلقی می كنند، از یك سیستم قدیمی تكاملی در انسان ناشی می شود كه به ترس و درد مربوط است.

در این آزمایش كه در "مجله علوم عصبی" منتشر شده است به ‪ 24 نفر آموزش داده شد تا علائم مبهم تصویری را با مقداری پول یك یا دو دلار ارتباط دهند. محققان در جریان ‪ 200 آزمایش فعالیت مغزی این افراد را ثبت كردند.

در این آزمایش ها محققان ابتدا به افراد مورد مطالعه تصویر اصلی را نشان دادند سپس در تصاویر بعدی به آنها نشان داده می شد كه آیا پولی را كه مطرح بوده، بدست آورده اند، از دست داده اند و یا هیچ چیز بدست نیاورده اند. نتایج این تصاویر مغزی نشان داد زمانیكه افراد مورد مطالعه بهتر از انتظارشان عمل كرده بودند و یا زمانیكه خیالشان راحت می شد كه همانطور كه انتظار داشتند پولی از دست نداده اند، مناطق جلوی مغز بیشتر فعال بود.ادامه مطلب

برچسب ها: مجله علوم عصبی ، سیمور ، ولكام تراست لندن ،

بیلوردهای تبلیغاتی بسیار خلاقانه و زیبا

بیلوردهای تبلیغاتی بسیار خلاقانه و زیبا


ادامه تصاویــر

برچسب ها: بیلوردهای تبلیغاتی بسیار خلاقانه و زیبا ،

1389/01/29

توانمندسازی کارکنان کلید افزایش بهره وری

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :کارمنـدان ،

توانمندسازی
توانمندسازی کارکنان یکی از ابزارهای موثر برای افزایش بهره وری کارکنان و استفاده بهینه از ظرفیت ها و توانایی های فردی و گروهی آنها در راستای اهداف سازمانی است.توانمندسازی فرآیندی است که در آن از طریق توسعه و گسترش نفوذ و قابلیت افراد و تیم ها به بهبود و بهسازی مستمر عملکرد کمک می شود. به عبارت دیگر توانمندسازی یک راهبرد توسعه و شکوفایی سازمانی است.
ضرورت توانمندسازی کارکنان در سازمان ها
سازمان های امروز تحت تاثیر عواملی از قبیل افزایش رقابت جهانی، دگرگونی های ناگهانی، نیاز به کیفیت و خدمات پس از فروش و وجود منابع محدود و “ زیر فشارهای زیادی قرار دارند. پس از سال ها تجربه، دنیا به این نتیجه رسیده است که اگر سازمانی بخواهد در اقتصاد و امور کاری خود پیشتاز باشد و در عرصه رقابت عقب نماند باید از نیروی انسانی متخصص، خلاق و باانگیزه بالا برخوردار باشد. منابع انسانی اساس ثروت واقعی یک سازمان را تشکیل می دهند. بین سرمایه انسانی و بهره وری در سازمان ها رابطه ای مستقیم وجود دارد. از دغدغه های مهم بنگاه های اقتصادی موفق جهان، گردآوری سرمایه انسانی فرهیخته و خردورزی است که قادر به ایجاد تحول در سازمانی که به آن متعلق هستند باشند. یک سازمان موفق مجموعه ای است مرکب از انسان هایی بافرهنگ سازمانی، اندیشه و اهداف مشترک که با کار گروهی در نظام انعطاف پذیر سازمان، تجارب و دانش خود را با عشق به پیشرفت روزافزون سازمان در اختیار مدیریت خود قرار می دهند. بنابراین هر فرد نسبت به سازمان و وظیفه ای که انجام می دهد، احساس مالکیت خواهد کرد. استفاده از توانایی های بالقوه منابع انسانی برای هر سازمانی مزیتی بزرگ به شمار می رود. در بهره وری فردی، سازمان از مجموعه استعدادها و توانایی های بالقوه فرد به منظور پیشرفت سازمان استفاده می کند و با بالفعل درآوردن نیروهای بالقوه و استعدادهای شگرف در جهت سازندگی موجب پیشرفت فرد و همسویی با سازمان خواهد شد


ادامه مطلب

برچسب ها: توانمندسازی ، ارتقای شغلی ،

محمود بهمنی،رییس بانک مرکزی
 فاطمه بهادری- در تاریخ 19 فروردین ماه جاری اطلاعیه‌ای به بانک‌ها ابلاغ شد که با اشاره به مصوبه شورای عالی مسکن مبنی بر ممنوعیت پرداخت هر گونه تسهیلات خرید مسکن از سوی کلیه بانک‌ها و موسسات مالی اعم از خصوصی و دولتی تاکید شده بود که حتی کارکنان بانک‌ها نیز نمی‌توانند از تسهیلات خرید مسکن استفاده کنند.
  
گفته می‌شود محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی در حال پیگیری برای لغو این مصوبه است و به همین منظور قرار است به زودی در این مورد با احمدی‌نژاد دیداری داشته باشد. در حالی بانک‌ها از پرداخت وام خرید مسکن به کارکنان خود منع شده‌اند که به دلیل ماهیت اداری بودن بانک مرکزی، در این مصوبه به این بانک اشاره نشده است، البته دبیر کل مجمع اسلامی ‌کارکنان بانک‌ها این مصوبه را لازم‌الاجرا برای بانک مرکزی نیز دانسته است. در حال حاضر 170 هزار کارمند بانک وجود دارد. ممنوعیت پرداخت تسهیلات خرید مسکن از سوی بانک‌ها برای مردم (غیر از کارکنان بانک‌ها) در دو سال گذشته در بسته پولی بانک مرکزی آمده و در سال جاری نیز تمدید شده است.
در نامه فوق که اداره اعتبارات بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ کرد، آمده است: با اشاره به بند یک صورت جلسه شورای عالی مسکن مورخ1388/12/8مبنی بر اینکه «پرداخت هرگونه تسهیلات خرید مسکن از سوی کلیه بانک‌ها و موسسات مالی (اعم از خصوصی و دولتی ) و تحت هر عنوان (کارمندان بانک‌ها و...) به جز مشتریان صندوق پس‌انداز بانک مسکن و مواردی که با مجوز شورای مسکن پرداخت می‌شود، ممنوع است. «به منظور بررسی موضوع خواهشمند است دستور فرمایید حداکثر تا پایان وقت اداری روز
سه شنبه 1389/1/31 نسبت به ارسال اطلاعات مندرج در جدول به این مدیریت اقدام نمایند.»
مطالب خواسته شده در این جدول شامل تعداد و مبلغ وام کارکنانی است که تاکنون از تسهیلات استفاده کرده‌اند یا در سال‌جاری مشمول دریافت تسهیلات می‌شوند یا در سال‌های آتی این تسهیلات را دریافت خواهند کرد. در حالی که ارائه تسهیلات خرید مسکن از سوی بانک‌ها به مردمی‌ که خارج از بانک بوده‌اند در سال‌های اخیر اجرا شده و تنها به متقاضیان، وام‌های دیگری اعم از جعاله یا ساخت مسکن پرداخت شده است. در این سال‌ها متقاضیان برای دریافت وام خرید به بانک مسکن مراجعه کرده و با سپرده‌گذاری 9میلیون تومان، پس از یک سال وام 18 میلیونی مسکن را با نظر کارشناس بانک دریافت می‌کنند.


ادامه مطلب

برچسب ها: وام مسکن ، شورای عالی مسکن ، ابراهیم حکیم فعال ، دبیر کل مجمع اسلامی کارکنان بانک‌ها ، محمود بهمنی ، تسهیلات خرید مسکن ،

1389/01/28

ابزارهای سیاست پولی در ایران

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :مقالات  ،

بانک مرکزی
در اجرای سیاست پولی، بانک مرکزی می‌تواند مستقیماً از قدرت تنظیم‌کنندگی خود استفاده نموده و یا به طور غیرمستقیم از اثرگذاری بر روی شرایط بازار پول به عنوان انتشار دهنده پول پرقدرت (اسکناس و مسکوک در جریان و سپرده‌های نزد بانک مرکزی) استفاده نماید. بر همین اساس دو نوع ابزار سیاست پولی قابل تفکیک می‌باشد که ابزارهای مستقیم (عدم اتکا بر شرایط بازار) و غیرمستقیم (مبتنی بر شرایط بازار) سیاست پولی نامیده می‌شوند. ابزارهای سیاست پولی در ایران بر مبنای تفکیک مذکور به شرح ذیل می‌باشد   -۱ ابزارهای مستقیم

الف کنترل نرخ‌های سود بانکی     


ادامه مطلب

برچسب ها: ابزارهای سیاست پولی ، نسبت سپرده قانونی ، اوراق مشاركت بانك مركزی ،

تعداد کل صفحات: 12 1 2 3 4 5 6 7 ...
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو