1389/07/30

بیش از 10 هزار میلیارد تومان چک برگشتی در 5 ماه

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :چـک ،

براساس اعلام بانک مرکزی، در 5 ماه اول سال ۱۳۸۹ حدود ۲٫۴ میلیون برگ سند به مبلغی معادل ۱۰۷٫۸ هزار میلیارد ریال در اتاق پایاپای اسناد بانکی تهران برگشت خورد. 

گزارش بانک مرکزی از تعداد و مبلغ اسناد مبادله شده و برگشت داده شده در اتاق پایاپای اسناد بانکی تهران در پنج ماهه اول امسال نشان می‌دهد که در این مدت در اتاق پایاپای اسناد بانکی تهران حدود ۱۹٫۲ میلیون برگ سند به مبلغی معادل ۲۳۳۰٫۲ هزار میلیارد ریال مبادله شد. 

در این دوره متوسط شاخص‌های تعداد و مبلغ اسناد مبادله شده به ترتیب به اعداد ۶۷٫۶ و ۳۰۹ رسید که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل به ترتیب ۵٫۸ درصد و ۳۷٫۶ درصد افزایش داشته است. 

در 5 ماه اول سال ۱۳۸۹ حدود ۲٫۴ میلیون برگ سند به مبلغی معادل ۱۰۷٫۸ هزار میلیارد ریال در اتاق پایاپای اسناد بانکی تهران برگشت داده شد. در این دوره متوسط شاخص‌های تعداد و مبلغ اسناد برگشت داده شده به ترتیب به اعداد ۱۶۷ و ۳۸۵٫۷ رسید که نسبت به دوره مشابه سال ۱۳۸۸ به ترتیب ۲۳٫۲ درصد و ۳۷ درصد افزایش یافته است. 

در پنج ماه اول سال ۱۳۸۹ نسبت اسناد برگشت داده شده به مبادله شده از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب به ۱۲٫۳ درصد و ۴٫۶ درصد رسید. نسبت‌های مزبور در 5 ماه اول سال ۱۳۸۸ به ترتیب ۱۰٫۵ درصد و ۴٫۶ درصد بوده است. 

گزارش بانک مرکزی می‌افزاید: در مردادماه در اتاق پایاپای اسناد بانکی تهران حدود ۴٫۱ میلیون برگ سند به مبلغی معادل ۵۰۲٫۶ هزار میلیارد ریال مبادله شد. در این ماه شاخصهای تعداد و مبلغ اسناد مبادله شده به ترتیب به اعداد ۷۲٫۴ و ۳۳۳٫۲ رسید که در مقایسه با ماه قبل به ترتیب ۳٫۲ درصد و ۴٫۷ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۸۸ به ترتیب ۳٫۳ درصد و ۲۷٫۶ درصد افزایش داشته است. 


ادامه مطلب

برچسب ها: چک برگشتی ،

1389/07/30

روشهای پس انداز نمودن پول

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :مقالات  ،

عاداتتان را تغییر دهید

جمله کلیشه ای قدیمی هیچوقت از زبان ها نمی افتد: "قدیم ها چیزها خیلی ارزانتر بود." بله، تورم روی ارزش پولی که به زحمت درآورده اید بی تاثیر نیست. درست است، قبلاً با هزار تومان خیلی چیزها می شد خرید.

اما مردم معمولاً فراموش می کنند که ارزش پولشان بستگی به دورانی دارد که در آن زندگی می کنند. درست است که سی سال پیش میتوانستید با هزار تومان کلی چیز بخرید، اما
روشهای پس انداز نمودن پول حواستان باشد که آن روزها هم درآمدتان خیلی کمتر از الانتان بود.

مثلاً اگر یک چیز در سال 1960 یک دلار برایتان تمام می شد. امروز باید بر
ای آن حداقل 6 دلار بپردازید. تازه این درمورد دلار است، درمورد پول ایران که وضع خیلی مصیبت بارتر است.

صرفنظر از دورانی که در آن زندگی می کنید، لازم است که با راه های اصلی پس انداز پول آشنا شوید که پدرها و پدربزرگهای شما برای رسیدن به زندگی بهتر از آن استفاده می کردند.

الفبای پس انداز


اکثر والدین معمولاً درمورد اینکه توانسته اند شرایط تحصیلات مناسب را برای فرزندانشان فراهم کنند، به خود می بالند. اما متاسفانه آنها فراموش می کنند تا راه و روش پس انداز کردن پول را هم به فرزندانشان آموزش دهند.

در این مقاله قصد داریم شما را با  چند و چون پس انداز و ذخیره ی پول آشنا کنیم.

1.  واقعیت را بررسی کنید

قبل از خرید هر چیز گرانقیمت و بزرگ، اطمینان پیدا کنید که این خرید را از روی احساس انجام نمی دهید. مردم عادت دارند که خریدهایی غیر ضروری را فقط از روی هوس انجام دهند به جای نیاز. توصیه ی من این است که قبل از هر خرید، خوب موقعیت خود را بررسی کنید و واقع بین باشید.

2.  قیمت ها را مقایسه کنید


ادامه مطلب

برچسب ها: روشهای پس انداز نمودن پول ،

فاطمه بهادری- سیدناصر حجازیان، مدیرعامل شرکت فن آوران انیاک با بیان این مطلب اظهار داشت: بیش از 10 درصد از کل تراکنش‌های بانکداری الکترونیک در کشورمربوط به شرکت انیاک است.
همچنین وی با ارائه گزارشی از عملکرد شرکت، راه‌اندازی کیف پول الکترونیکی، کارت شهروندی، راه‌اندازی خودپردازهای فروشگاهی را از خدماتی اعلام کرد که به زودی در کشور اجرایی می‌شود. حجازیان با بیان اینکه پروژه‌های آینده شرکت انیاک در حوزه تجارت الکترونیک خواهد بود، تصریح کرد: کیف پول الکترونیکی می‌تواند ماهیت بانکی نداشته باشد و روی گوشی موبایل نصب شود.
وی ادامه داد: این طرح به زودی در جزیره کیش اجرایی شده و در دستگاه‌های پایانه فروش قابل دسترسی است.
کیف پول الکترونیکی
مدیرعامل شرکت انیاک گفت: در سال گذشته این خدمت در مراسمی با حضور مدیرعامل بانک تجارت رونمایی شد. متقاضیان می‌توانند با انتقال مبالغ مورد درخواست خود در شعب، کارت دیگری دریافت کنند که در گوشی تلفن همراه نیز قابل نصب است.
وی اظهار داشت: برای افزودن این کارت‌ها بر روی سیم‌کارت موبایل به ایرانسل و همراه اول در حال مذاکره هستیم.
وی صدور کارت شهروندی را از دیگر خدماتی اعلام کرد که شرکت انیاک با بانک شهر برای اجرایی شدن آن در حال مذاکره است كه همان کیف پول الکترونیکی است.
مدیرعامل شرکت انیاک افزود: مردم می‌توانند با دراختیار داشتن کارت شهروندی پرداخت‌های خرد خود را در سطح شهر همچون پرداخت بلیت مترو، اتوبوس و... انجام دهند.
وی در ادامه با بیان اینکه در دنیا در حال حاضر خدمت جدیدی با نام خودپرداز فروشگاهی عرضه می‌شود که با نصب دستگاه خودپرداز در ویترین فروشگاه، مغازه‌دار به‌عنوان صندوق‌دار است و کاست‌گذاری پول نیز برعهده وی می‌باشد. به گفته حجازیان این طرح نیز در سال آینده در کشور عرضه خواهد شد.
وی بن کارت فروشگاه‌های شهروند را از دیگر خدماتی اعلام کرد که به زودی توسط شرکت انیاک عرضه می‌شود.
مدیرعامل شرکت انیاک افزود: فروشگاه‌ها در هر سال مقداری اوراق به نام بن منتشر می‌کنند و در اختیار نهادها قرار می‌دهند تا آنها به کارکنان خود برای خرید مایحتاجشان از فروشگاه‌ها بپردازند.


ادامه مطلب

برچسب ها: کیف پول الکترونیکی ، سیدناصر حجازیان ، فاطمه بهادری ، مدیرعامل شرکت فن آوران انیاک ، کارت شهروندی ، بن کارت فروشگاه‌های شهروند ،

1389/07/30

کارت اعتباری و خوردن غذاهای ناسالم!

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :خواندنی ها ،

پژوهشگران آمریکایی دریافتند که استفاده از کارتهای اعتباری در سوپرمارکتها به جای پول نقد موجب می شود که خانواده ها حجم بیشتری از خوردنیهای با ارزش غذایی پایین را خریداری کنند.کارت اعتباری،کارمند بانک سینا
محققان دانشگاه کورنل و دانشگاه ایالتی نیویورک در تحقیقات خود نشان دادند زمانی که افراد در سوپرمارکت برای پرداخت از کارت اعتباری استفاده می کنند حجم بیشتری از خوردنیهای با ارزش غذایی پایین را با خود به خانه می برند، درحالی که پرداخت نقدی منجر به خریدهای حساب شده مایحتاج با ارزش غذایی بالا می شود.
این پژوهشگران با ارائه دو فاکتور در بروز این رفتار توضیح دادند: "فاکتور اول نشان می دهد که میان ناسالمی مواد غذایی و تحریکات آنی برای خرید آنها یک ارتباط وجود دارد. غذاهای با ارزش غذایی کم
موجب بروز واکنشهای لحظه ای و آنی می شود.
فاکتور دوم این است که پرداختهای نقدی از جنبه های روانشناسانه دردناکتر و سخت تر از پرداخت با کارتهای اعتباری هستند."

براساس گزارش سافت پدیا، فقدان درد روحی در پرداخت با کارت اعتیاری می تواند در خصوص رفتار آنی خرید غذاهای با ارزش غذایی پایین (مانند تنقلات، غذاهای سرخ کردنی نیمه آماده و کنسروهای با مواد نگهدارنده) توضیح دهد.

همچنین به گفته این محققان، میان افزایش چاقی و تغییر روش پرداخت در سالیان اخیر می تواند ارتباطی وجود داشته باشد.

برپایه اطلاعات مرکز کنترل بیماریها 34 درصد از بزرگسالان آمریکایی از چاقی مفرط رنج می برند و تقریبا 40 درصد از تمام خریدها در سال 2006 با کارت اعتباری و یا کارت بدهی پرداخت شده اند.


برچسب ها: کارت اعتباری ، دانشگاه کورنل ، کارت بدهی ،

1389/07/29

سرقت موبایل

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :عمــومـی ،

 خواندن چند سطر زیر از خلاصه شرح ما وقع یک سرقت و نکات کوتاه تیترواری که حاصل تجربه قشر پلیس و یکی دو روز ترددم در اداره آگاهی، دادسرا و کلانتریه خدمت شما ارایه میشه . یحتمل نکات جالبی بدستتون میاد!
"غروب روز جمعه حوالی دانشگاه تهران دو موتور سوار(راکب ترک موتور سیکلت) در کسری از ثانیه تلفن همراهم رو که کمتر از یکماه قبل به مبلغ 400000تومان در اوضاع دانشجویی خریده بودم از دستم می قاپند به عبارتی صحیحتر می دزدند! به سرعت دنبالشون دویدم و حتی از یک موتور سوار گذری کمک گرفتم ولی خب همانطور که قابل حدس بود دستم بهشون نرسید! با شماره خودم باهاشون تماس گرفتم جالب بود که با فراغ بال صحبت می کردند و برای پس دادن گوشی مبلغ بالایی پول طلب می کردند. بلافاصله به کلانتری محل اطلاع دادم و اونها واقعه رو صورتجلسه کردند. با توجه به اینکه روز جمعه سرقت انجام شده بود عملا امکان قطع سیم کارت بسیار مشکل بود. اولین مشتریِ صبح روز بعدِ اداره مخابرات من بودم که اقدام به ابطال سیم کارت قبلی و دریافت سیم کارت جدید با همان شماره کردم. بند کفشم رو محکم بستم و یک روز کامل از این دادسرا به اون دادسرا- از این کلانتری به اون کلانتری واسه پیگیری رد یابی تلفن همراهم اقدام کردم...اما بشنوید از اقدامات حضرات دزد که از لحظه سرقت(6 غروب) تا 8 صبح فردا که سیم کارت باطل شد به مدت 14 ساعت وقت برای سوء استفاده از سیم کارت داشتند:

از شماره ام به تمام افرادی که در تلفن همراهم اسمشون ثبت شده بود پیام کوتاهی با این عنوان ارسال کردند:
"
در موقعیت خطرناکی قرار دارم و نمی تونم صحبت کنم لطفا هر چه سریعتر تا آنجا که امکان داره برای من شارژ ایرانسل بخرید و sms کنید!".

* به صورت راندوم با چند نفر تماس گرفته، قرار ملاقات گذاشته و درخواست وجه نقد با مبالغ بالا از طرف من کردند!

این پایان ماجرا نبود!


ادامه مطلب

برچسب ها: سرقت موبایل ،

1389/07/29

اختلاس 85 میلیارد ریالی کارمند بانک دولتی

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :گزارش ،

کارمند یکی از شعبات بانکهای دولتی در شهرستان کرج که پس از اختلاس 85 میلیارد ریالی متواری شده بود ، با پیگیری های ماموران پلیس آگاهی استان تهران شناسایی و دستگیر شد.

به گزارش جنوب نیوز به نقل از ایلنا، «سرهنگ عباس علیپور»، سرپرست پلیس آگاهی استان تهران با اعلام این خبر افزود : درپی دریافت گزارشی از حراست یکی از شعبات بانکهای دولتی در شهرستان کرج مبنی براینکه فردی به نام «آرش - ر» از کارمندان یکی از شعب این بانک اقدام به اختلاس 85 میلیارد ریالی کرده و متواری شده است ، موضوع در دستور کار ماموران پلیس آگاهی قرار گرفت.
اختلاس
وی ادامه داد : در بررسی های اولیه مشخص شد متهم فراری با سندسازی غیرقانونی اقدام به برداشت 85 میلیارد ریال از حساب بانک کرده و با صدور سند ، مبلغ موردنظر را به حساب های جاری خود نزد شعب مختلف در بانک های مختلف واریز کرده است.

سرپرست پلیس آگاهی استان تهران گفت : ماموران پی بردند متهم از تمامی
حساب های خود که پول را به آنها واریز کرده است ، دسته چک داشته و به هریک از اعضای خانواده ، دوستان و آشنایان خود چند فقره چک ، هریک به مبلغ 150 میلیون ریال داده تا از بانک های مختلف وصول کنند.

وی ادامه داد : در ادامه تحقیقات مشخص شد متهم تعدادی از چک ها را در اختیار اعضاء خانواده خود در شهرستان های آبیک و نظرآباد قرار داده که بلافاصله ، اقدامات لازم جهت مسدود کردن تمامی حساب های متهم انجام و هماهنگی های لازم در این خصوص با تمامی بانک ها به عمل آمد.

سرهنگ علیپور اظهارداشت : پیگیریها در جریان بود تا اینکه ماموران باخبر شدند یکی از خواهران متهم به همراه همسرش به یکی از بانک های شهرستان نظرآباد مراجعه و قصد وصول چک هایی که در اختیار داشته را دارد ، بنابراین بلافاصله ماموران به محل موردنظر اعزام و آنها را جهت تحقیقات به پلیس آگاهی منتقل کردند.

وی خاطرنشان کرد : خواهر متهم در بازجوئی های ماموران اذعان داشت که تعداد 4 فقره چک جمعاً به مبلغ 600 میلیون ریال از برادرش گرفته و 300 میلیون ریال آن را وصول و قصد نقد کردن مابقی چک ها را داشته که موفق نشد .


ادامه مطلب

برچسب ها: اختلاس ، کارمند بانک ،

دنبالک ها: اختلاس ،

1389/07/29

اگه پولدار بودمممممممممممممم

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :عکس وکاریـکاتور ،

كره ماه رو می خریدم ...

http://www.hsb-sina.mihanblog.com/
بر روی كشتی اختصاصی خودم ، گلف بازی می كردم:

http://www.hsb-sina.mihanblog.com/


ادامه مطلب

هرون اسكندریه (Hero of Alexandria ) مهندس و ریاضیدان یونانی قرن اول میلادی سازنده اولین دستگاه خودپرداز است . وی ساكن شهر اسكندریه مصر بود ، مصری كه در آن زمان یكی از ایالات امپراطوری روم محسوب میشد . هرون بزرگترین آزمایشگر دوران باستان محسوب شده و كسی است كه اولین ماشین بخار را ساخته است . ماشین خودپردازی كه هرون ساخت در مقابل دریافت سكه های برنزی مقداری آب مقدس تحویل میداد . وقتی كه سكه وارد دستگاه میشد بر روی صفحه ای می افتاد كه به اهرمی متصل بود ، اهرم سوپاپی را باز میكرد كه باعث خارج شدن آب میشد . صفحه بخاطر وزن سكه به تدریج شروع به كج شدن میكرد تا زمانی كه سكه از روی آن بیفتد . افتادن سكه باعث برگشتن صفحه و در نتیجه اهرم بجای خود میشد كه در نهایت موجب بسته شدن سوپاپ و قطع جریان آب میشد . 

 خود پرداز چیست؟  

خودپَرداز که گاه زودپرداز، عابر بانک و آنی بانک هم نامیده شده دستگاهی الکترونیکی است که به مشتریان بانک این امکان را می‌دهد تا در هر زمان دلخواه به‌وسیلهٔ قراردادن کارت خاصی در دستگاه و وارد کردن یک گذرواژه از حساب خود پول دریافت کرده یا تراز حساب بانکی خود را وارسی کنند بدون اینکه نیاز به شمارشگر انسانی باشد. بسیاری از خودپردازها نیز به امکان واریز پول یا چک، جابجایی پول میان حساب‌های بانکی و حتی خرید تمبر را برای مشتریان فراهم می‌کنند.

تولیدکنندگان جهانی مشهور این دستگاه عبارت‌اند از:

ان‌ارسی
دیبولد
وینکور-نیکسدورف
فوجیتسو

در این مقاله به بررسی شرکت های ایرانی تولید کننده و ارایه دهنده خدمات در حوزه خودپردازهای بانکی می پردازیم.

 

 

شرکت ایران ارقام


ادامه مطلب

برچسب ها: شرکت های تولید کننده خودپرداز در ایران ، هرون اسكندریه ، اولین دستگاه خودپرداز ، زودپرداز ، محمد جواد انبیائی ، مدیر عامل شرکت ایران ارقام ، شرکت هاتف ،

1389/07/28

وام گرفتن از بانک‌ها در ایران آسان نیست

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :گزارش ،

مجمع جهانی اقتصاد ایران را از نظر شاخص سهولت دسترسی به وام در میان 139 کشور جهان در رده 136 قرار داد.

به گزارش بانکداری نیوز به نقل از (ایسنا)، در این رده‌بندی به این سوال پاسخ داده شده که در هر یک از کشورهای جهان سهولت دسترسی به وام مناسب بدون دادن وثیقه سنگین چقدر است.

در این بین یک کشور از منطقه خاورمیانه یعنی قطر بهترین وضعیت را از نظر شاخص سهولت دسترسی به وام کسب کرده و در میان کشورهای جهان اول شده است. دیگر کشور خاورمیانه‌ای یعنی بحرین دوم و کشور اروسهولت دسترسی به وامپایی کوچک لوکزامبورگ نیز سوم شده است.

سنگاپور، فنلاند، عربستان سعودی، نروژ، امارات متحده عربی، هنگ‌کنگ و مالزی نیز به ترتیب توانستند رتبه‌های چهارم تا دهم را به خود اختصاص دهند.

در پایین این رده‌بندی نیز نام کشورهای مغولستان، ساحل عاج، بورکینافاسو، ایران، بوروندی، آرژانتین، موریتانی، کامرون، مالی و اوکراین مشاهده می‌شود.

در بین کشورهای منطقه ایران آخر شده است. این در حالی است که بسیاری از کشورهای این منطقه رده‌های بالای جهانی را از نظر شاخص سهولت دسترسی به وام بدست آورده‌اند.

در سال‌های اخیر نیز بسیاری از حوزه‌های تولیدی و خدماتی در کشور از نحوه ارائه خدمات بانکی در کشور به شدت گلایه‌مند بوده‌اند. فرآیند طولانی پر کردن فرم در بانک و گرفتن وثایق سنگین از مواردی بوده که باعث شده همواره بخش‌های مختلف اقتصادی کشور از سیستم بانکی انتقاد داشته باشند


برچسب ها: وام گرفتن از بانک‌ها ،

1389/07/27

کارکنان بانک های خصوصی خواهند رفت

   نوشته شده توسط: حسین صفابخش    نوع مطلب :گزارش ،

سال 80 که بانکهای خصوصی پا به عرصه وجود نهادند با خود تغییرات و نوآوریهایی در ارایه خدمات بانکی به ارمغان آوردند . این تغییرات و نوآوریها آنچنان مورد توجه و استقبال قرار گرفت که ظرف مدت کوتاهی اقبال و اعتماد عمومی را به همراه آورد و از این رهگذر سهم بازار در خور توجهی را نصیب بانکهای خصوصی گرداند .
اما این نوآوریها و تغییرات در ارایه خدمات ، خود ناشی از توجه مدیران بانکهای خصوصی به رویکردهایی بود که رفتارها و اقدامات آنها را سامان و سازمان می بخشید . شاید بتوان اذعان کرد یکی از مهمترین رویکردها توجه به منابع انسانی با کیفیت بالاتر برای اجرا و پیاده سازی استراتژیهایی بود که مدیران ارشد در سر می پروراندند . نقطه تجلی این رویکرد در بکارگیری و استخدام نیروهایی نهفته بود که از قابلیتها و ظرفیتهای بالایی برخوردار بو
کارکنان بانک های خصوصیدند . یکی از قابلیتهای این نیروها تحصیلات عالی دانشگاهی بود . استدلال چنین بود که نیروهای تحصیل کرده در رشته های مرتبط، از ظرفیت پذیرش و فهم استرات‍ژیها ، تحلیل محیط و موقعیت ، منش و رفتار بهتر ، مهارت بیشتر برای برقراری ارتباط های سودمند و یادگیرنده و ... برخوردارند .


بدین سبب بود که دانش آموختگان دانشگاهی زیربنای تشکیل بانکهای خصوصی را فراهم آوردند . بانکها با تکیه بر دانش و توانمندیهای کارکنان ، آموزش ، انگیزش و محیطی کاری که برای آنها خلق کرده بودند، از فرصتهای بکر بازار بهترین استفاده را کرده و موفقیتها و دستاوردهای بی نظیری را خلق کردند . مشتریان هم با فهم و استقبال از این رویکردها بهترین پاسخ ها را داده و اعتماد خود را ارزانی بانکهای خصوصی داشتند .

اما با گذشت زمان چالشهایی نیز بروز کرد . برخی از مهمترین آنها تعارض میان بازنشستگان نظام بانکی که بر مسندهای مدیریتی تکیه زده بودند با این دانش آموختگان دانشگاهی بود . تعارض میان تجربه و تحصیلات . با این حال پس از گذشت 10 سال از عمر بانکهای خصوصی و راهیابی جوانان به سمتهای مدیریتی در سطح شعبه ، هنوز این تعارض ها ادامه دارد . چالش دیگر آن بود که به دلیل سرعت رشد بانکهای خصوصی و استخدام تعداد زیادی از دانش آموختگان با پایه های برابر خدمتی و این واقعیت که جای کمی برای منصب های مدیریتی وجود دارد بسیاری از کارکنان هم رده در موقعیتهای شغلی بسیار متفاوتی قرار گرفتند که نهایتا به نارضایتی، تعارض و ... ختم شده است . یکی دیگر از چالشهای پیش روی مدیران بانکهای خصوصی توجه و پاسخگویی به نیازهای انگیزشی متفاوت این دسته از کارکنان است که بسیاری از بانکهای خصوصی به دلیل نداشتن تجربه کافی در این خصوص از تحقق آن باز مانده اند . چالش دیگر ادامه تحصیلات این کارکنان است . بسیار محتمل است که کارکنان تحصیل کرده ، سودای ادامه تحصیل را در سر بپرورانند .


ادامه مطلب

برچسب ها: کارکنان بانک های خصوصی ، تحصیل کارکنان ، احسان باقری ،

تعداد کل صفحات: 9 1 2 3 4 5 6 7 ...
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو